معلم یکشنبه 10 آبان 1394 06:24 ب.ظ نظرات ()

جهانگیری: ولایت مداری اقتضا می کند علیه برجام موضع گیری نشود

توافق هسته ای ترجمه و در اختیار همه قرار گرفت و تمام مخالفان نظرات خود را درباره توافق اعلام کردند.
اسحاق جهانگیری صبح امروز در مراسم گرامیداشت روز آمار در دانشگاه تربیت مدرس اظهار کرد: توافق هسته ای در شورای عالی امنیت ملی و در مجلس شورای اسلامی تصویب شد و رهبری هم مهر تاییدی بر توافق زدند. اکثریت قاطع مردم هم در نظرسنجی ها موافقت خود را با این توافق اعلام کردند بنابراین اخلاق مداری، ولایت مداری و وطن دوستی اقتضاء می کند که دیگر علیه توافق هسته ای موضع گیری نشود.


اهم سخنان وی را به نقل از ایسنا بخوانید:

** هیچ یک از مسئولان کشورهای دنیا و متحدان ایران به ما نگفتند که ما از حق خود گذشتیم. متحدان ما اعلام کردند که با این توافق قدرت آنها نیز افزایش یافته است.

**این توافق هسته ای دستاورد صبوری ملت ایران، حکمت های رهبری و تدبیر رییس جمهور و تیم مذاکره کننده است. رهبری در نامه خود به رییس جمهور تاکید کردند که اول طرف مقابل باید در اجرای توافق هسته ای تعهدات خود را اجرا کند بعد ما تعهدات خود را اجرایی کنیم زیرا ما به آنها بدبین هستیم. دولت مصمم است که توافق هسته ای را با الزاماتی که رهبری، مجلس و شورای عالی امنیت ملی مطرح کردند، اجرا کند. ما منتظر ماندیم تا آنها ابتدا طبق زمان بندی به تعهدات خود عمل کنند. اتحادیه اروپا اکنون مصوب کرده که تحریم ها را لغو کند و متن آن را به ما هم داده است.

**مهمترین اقدام دولت در دوران پساتحریم، اجرای اقتصاد مقاومتی است. ما با رگ و پوست خود مشکلات جامعه را احساس می کنیم. برخی که از زندگی مردم خبر ندارند، دنبال ادامه مسیر قبلی بودند زیرا خود آنها مشکل نداشتند اما ما مشکلات جامعه را درک می کنیم و امیدواریم با کمک نخبگان کشور بتوانیم بر این مشکلات غلبه کنیم.

**برنامه ریزی صحیح نیازمند داشتن تصویر مناسبی از واقعیات جامعه است. این واقعیات بدون وجود آمار دقیق مشخص نمی شود. در واقع توصیف واقعی وضع موجود نیازمند آمار است. نه تنها اقتصاد، صنعت، کشاورزی و خدمات نیازمند آمار است، بلکه فرهنگ، سیاست و مسائل اجتماعی و علمی کشور نیز باید با زبان آمار شناخته شود.

** ما وقتی از آمار سخن می گوییم به معنای راستگویی بر پایه آمار است نه آمارسازی. مبنای دولت یازدهم هم توصیف وضعیت گذشته، حال و آینده کشور بر اساس واقعیات آماری است که بر اساس چارچوب های علمی تولید می شود. هدف این دولت این است که جامعه بداند ما در چه وضعیتی هستیم و چگونه با مشارکت عموم شهروندان می خواهیم بر مشکلات غلبه کنیم.